Zapisz się do
Newslettera
Dowiedz się wcześniej niż inni o nowościach w naszym sklepie.
Bierz udział w promocjach tylko dla abonentów
Zyskaj 10zł rabatu na pierwsze zakupy*.
Nie pokazuj więcej
* Przy wartości zamówienia od 50zł na wyroby nieprzecenione. Szczegóły w Regulaminie
Kategorie blog
6. spotkanie tokarzy Drechsler-Forum Treffen w Olbernhau. Cz. 2

W tej części naszej relacji (cz. 1 do przeczytania tutaj) ze spotkania tokarzy w Olbernhau, skupimy się na tym, kogo i co zobaczyliśmy na stanowiskach wystawców.

Stało się już tradycją, że wystawcy i producenci zapraszają na swoje stoiska cenionych artystów, pokazujących nieraz w spektakularnym stylu swe umiejętności, promując przy okazji narzędzia i urządzenia swoich gospodarzy.

Niezwykle ciekawie prezentowało się stanowisko firmy Killinger. Nick Agar prezentował techniki wykończeniowe z zastosowaniem narzędzi typu airbrush, promując jednocześnie sygnowany swoim nazwiskiem zestaw Nick Agar Set w cenie 315 EUR.

Być może nie wszyscy są fanami takiego ozdabiania swoich prac, ale trzeba przyznać, że miska Wickinger Sunset, która jest „twarzą” tego zestawu, robi wrażenie. Szczególnie efekt metalizacji, do złudzenia upodabniający drewnianą miskę do metalowego naczynia.

 

 

 


Paul Smeets z Belgii zaprezentował toczenie podstawek do wbudowywanych mechanizmów zegarkowych.

 


 

Z kolei Henri Kuntz z Alzacji pokazał jedną ze swych specjalności, efektowną lecz wymagającą cierpliwości i czasu. Najpierw za pomocą noża do wydrążenia wykonuje się wgłębienia w dwóch kawałkach drewna (przypominających jakby formy), przy czym jeden do drugiego mocowany jest na śruby. Umożliwia to stałą kontrolę postępu pracy.

 

 

 

 

 

Gdy ten element jest gotowy, toczy się drugi, którym może być np. wazonik czy puszka, pasujący kształtem do wykonanej wcześniej formy. W formy można wmontować magnesy, aby zamknąć w nich naczynie.


Wivamac – belgijski producent tokarek i oprzyrządowania promował swoją nowość: tokarki serii Zebrano. Nazwa jak i stylizowane logo tej serii wskazują, że zostały zapożyczone od znanego tokarzom gatunku drewna o tej samej nazwie.

W materiałach promocyjnych producent wcale nie kryje się ze skromnością, używając określeń „rewolucyjna”, „maszyna marzeń”, „najnowocześniejsza”. Czy słusznie? W oko na pewno wpada przyjemniejszy design – obudowa wrzeciennika, nogi zintegrowane z łożem – wyróżniający się na tle niezbyt powabnych konstrukcji tego typu. Ale przecież nie dla urody kupuje się tokarkę. Wivamac zapewnia, że dzięki konstrukcji łoża i nóg, uzyskano lepszą stabilność zestawu. Dodatkowo nogi są wyposażone w dwie regulowane na wysokość płyty. Ciekawym i innowacyjnym rozwiązaniem jest możliwość łatwej zmiany pasa między 5 pozycjami: wystarczy odchylić ku górze plastikową osłonę, bez konieczności rozbierania całej obudowy. Jeśli natomiast chodzi o możliwość przesuwania i obracania wrzeciennika, to pomysł ten znany jest już z rozwiązań stosowanych np. w tokarkach hapfo czy Stratos. Standardem w nowoczesnych tokarkach jest już też płynna regulacja obrotów w zakresie 60-3600 /min. Obudowa wrzeciennika wyposażona jest w podświetlenie: niebieskie, zielone i czerwone dla aktualnego statusu pracy. Sterowanie odbywa się poprzez pulpit, z możliwością jego przymocowania w dowolnym miejscu na tokarce, wskaźnikiem obrotów i funkcją pamięci. Do wyposażenia dodatkowego należy przedłużka łoża o 600 mm oraz specjalna przystawka do toczenia mis o dużych średnicach.

Seria tokarek Zebrano została przygotowana w konfiguracji 3x3: do każdej z trzech wersji długości 600, 800 i 1000 mm, można dobrać silnik o mocy 750, 1500 i 2250 Watt. Model ZX600 750 Watt dostępny jest także jako wersja nablatowa.

A ile kosztuje ta przyjemność? Niestety niemało. To seria przeznaczona dla zaawansowanych tokarzy i profesjonalistów, co znalazło odzwierciedlenie w polityce cenowej. W chwili pisania tych słów modele ZX600 nie były jeszcze dostępne u dealera w Niemczech, a w Anglii wersja najtańsza (ZX600 750 Watt, nablatowa) kosztuje 3.530 funtów, tj. ok. 4.190 EUR. Ceny wersji ZX800 zaczynają się w Niemczech od 5.512 EUR do 6.140 EUR za największą i najmocniejszą ZX1000.

 

fot. Wivamac


Na tokarce można tworzyć rzeczy w wersji mini, do podziwiania których potrzeba jest lupa, lecz także w wersji XXL. Tokarstwo "ekstremalne" w wydaniu giganto uprawia natomiast Szwajcar And­re „Ändu“ Mül­ler. Do Olbernhau przywiózł dobre kilka ton sprzętu, drewna i gotowych wyrobów. To bardzo, bardzo ciężka fizyczna praca...

 

Przejdź do I części relacji.

Przejdź do III części relacji.

 
 
do góry
@2016. Wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja: Maxsote 2016
Sklep internetowy Shoper.pl