Zapisz się do
Newslettera
Dowiedz się wcześniej niż inni o nowościach w naszym sklepie.
Bierz udział w promocjach tylko dla abonentów
Zyskaj 10zł rabatu na pierwsze zakupy*.
Nie pokazuj więcej
* Przy wartości zamówienia od 50zł na wyroby nieprzecenione. Szczegóły w Regulaminie
O NAS

Donitza Toczenie w Drewnie to rodzinny warsztat w sercu Opolszczyzny. Firmę tworzą Ryszard (ojciec) i Robert (syn) Donitza. Wspomagani przez panią domu, Teresę.

W naszej pracy przyświeca nam chęć wprowadzenia do Waszych domów i mieszkań pięknych i wyjątkowych przedmiotów z drewna. Wierzymy, że bez względu na to, w jakim stylu urządzone są Twoje wnętrza, nowocześnie czy bardziej klasycznie, minimalistycznie czy z przepychem, u nas znajdziesz misę, świecznik lub wazon, podkreślające wybrany styl.

Wykorzystywane przez nas drewno pozyskiwane jest w najbliższej okolicy, pochodzi nierzadko z wycinki starych, chorych, grożących przewróceniem się drzew, z wiatrołomów, a nawet z rozbiórki starych budynków. W ten sposób nadajemy drewnu drugie życie, kierując się filozofią upcyklingu. Stosujemy przy tym ekologiczne, naturalne, bezpieczne w kontakcie z żywnością materiały wykończeniowe.

Ryszard, spod którego ręki wychodzą wszystkie wyroby, z zawodu jest nauczycielem. Ukończył studia na kierunku mechanicznym w Opolu. Od 1998 roku do chwili obecnej jest także nieprzerwanie radnym Sejmiku Województwa Opolskiego, a w latach 1998-2010 także jego wiceprzewodniczącym.

Przygodę z tokarką rozpoczął w latach 80-tych XX w., gdy w sklepach królowały puste półki, a rozpoczynanie i pielęgnowanie pasji wymagało sporo fantazji i "kombinowania". Pierwsze prace to wieloramienne świeczniki i wysokie kwietniki, toczone, jak przewidywała ówczesna moda, "na bogato", z misternymi detalami. Wielu znajomych, krewnych poszukując prezentów dla swoich bliski w Niemczech, zamawiało takie przedmioty. I tam właśnie, na "eksport", trafiła ich niezliczona ilość.

Dziś najchętniej pracuje z drewnem, które ma pod ręką. Są to w przeważającej części gatunki rodzime: jabłoń, grusza, czereśnia, robinia, klon, dąb, orzech, olcha, cis ale na warsztat trafia też drewno egzotyczne. Specjalnością zakładu są misy z naturalną krawędzią z zachowaną korą, nieustannie wprawiające klientów w zachwyt.

Ponad 30 lat w obcowaniu z tokarką i drewnem sprawia, że jest jedną z najbardziej doświadczonych osób w swoim fachu w Polsce. Rozległa wiedza pozwala dzielić się nią na organizowanych całorocznie kursach toczenia w drewnie.

Ponieważ nie samą produkcją żyje firma, za wszystko co nie jest z nią związane odpowiada z kolei Robert. Zajmuje się marketingiem, sprzedażą, administracją i fotografią wyrobów.

 

Opowiedzieli o nas


"Drewniane hobby", 22 października 2012

      


Opole, Kurier Opolski, 2 lutego 2013 (od min. 12' 20")

 

  
TVP Opole, Schlesien Journal, 17 grudnia 2013 (od min. 4' 37")

 

 
 
 

 

do góry
@2016. Wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja: Maxsote 2016
Sklep internetowy Shoper.pl