Zapisz się do
Newslettera
Dowiedz się wcześniej niż inni o nowościach w naszym sklepie.
Bierz udział w promocjach tylko dla abonentów
Zyskaj 10zł rabatu na pierwsze zakupy*.
Nie pokazuj więcej
* Przy wartości zamówienia od 50zł na wyroby nieprzecenione. Szczegóły w Regulaminie
Kategorie blog
Wzór opolski - z porcelany na drewno

Kolorowe, kwiatowe i ludowe motywy zdobnicze wykorzystywane do dekorowania głównie porcelany, lecz także pojawiające się na przedmiotach codziennego użytku, a dziś znane jako „wzór opolski”, to historia nie aż tak odległa.

Na Opolszczyźnie od dawna była pielęgnowana sztuka zdobienia wielkanocnych jajek, zwanych u nas kroszonkami. Na początku lat 60. XX w. – przy okazji organizowanego konkursu kroszonkarskiego – postanowiono przenieść wzornictwo na trwalszy materiał, a tym samym dotrzeć z nim do szerszego kręgu odbiorców. Pierwsze próby przeprowadzano na porcelicie, zastąpionym następnie, pod koniec lat 60., porcelaną, której produkcja na Opolszczyźnie ma również swoje tradycje.

Zdobienie porcelany początkowo wykonywano tak samo, jak zdobienie kroszonek – techniką rytowniczą. Na barwionym fabrycznie przedmiocie wydrapywano regionalne wzory. Technika ta, jakkolwiek najbliższa swym korzeniom i choć niosła wysokie walory artystyczne, była niezwykle pracochłonna. Dodatkowo powstawało sporo odrzutów, a także natrafiano na problemy technologiczne.  I tak nastąpiła ewolucja zdobienia porcelany – zamiast drapania, rozpoczęto malowanie wzorów na białym lub kolorowym tle, używając do tego stalówki.

W latach 70. organizowano już częste wystawy, pokazy i konkursy malowania porcelany, co z jednej strony pozwalało na ewolucję, z drugiej, na utrwalenie standardu i charakterystycznych cech wzoru opolskiego. Zarówno wzornictwo jak i kolorystyka ulegały stopniowym zmianom, głównie na przestrzeni lat 70. i 80. Dziś wzór opolski poznamy po charakterystycznym układzie bukietów kwiatowych z elementami roślinnymi. Sam proces nanoszenia wzoru można porównać do tworzenia mandali. Kwiaty oraz ornamenty rozmieszczane są w symetryczny układ - bukiety. Obecnie do zdobienia porcelany używa się 9 kolorów (czarny do konturu, zielony, czerwony, ciemny i jasny niebieski, pomarańczowy, fioletowy, żółty oraz biały). Styl malowania każdego artysty jest jak odcisk linii papilarnych, każdy z nich ma określony sposób kolorowania, budowania bukietów, czy malowania liści, jednak zawsze zachowywane są określone wzorce i standardy. Czyni to sztukę wykorzystującą wzór opolski niezwykle bogatą stylistycznie, jednocześnie pozwalając łatwo ją odróżnić od innych motywów regionalnych.

Bogate zbiory opolskiej porcelany, od jej początków do prac współczesnych, można oglądać w Muzeum Śląska Opolskiego i Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu.

Dziś obserwujemy renesans twórczości inspirowanej etnodesignem, a gama dostępnych produktów już dawno wyszła poza swoje pierwotne ramy, pukając m.in. do świata mody.

Poprzez linię wyrobów zdobionych wzorem opolskim, pokusiliśmy się o próbę połączenia go z nowym nośnikiem – produktami z drewna. Są to przedmioty inspirowane sztuką ludową Opolszczyzny, wykonane ręcznie i z pasją przez artystów z niej pochodzących.

Dostępne w naszym sklepie wyroby z kolekcji "folk" powstały we współpracy z Panią Ewą Sumlińską z Ochodz koło Opola. Jest artystką samoukiem, nieustannie poszukującą swojego miejsca w świecie sztuki, a jej twórcza podróż ciągle trwa. Zgłębiając nowe formy ekspresji przez rysunek, malarstwo, sztukę tatuażu, haftu i sutasz dotarła do punktu, który stał się jej przystanią - malowanie porcelany. Pasji tej poświęca od 2011 roku każdą wolną chwilę. Lubi bawić się formą, strukturą, kolorami. Jak sama mówi:

"Wierzę, że radość z ciągłego odkrywania sztuki pozwala tworzyć nieustannie żywe piękno. Dlatego staram się tchnąć nowoczesnego ducha w tradycyjne zdobnictwo, czerpię inspiracje z otaczającego mnie świata. Moje prace pełne są miłości do piękna, kwiatów i… kotów. Stworzony przeze mnie wzór folkowego kota zdobi zastawy na stołach we Włoszech, Niemczech i USA".

Motyw ten dał także nazwę pracowni "Kocia Chata - porcelana w kwiaty malowana".
Pani Ewa bierze udział w Wojewódzkich Konkursach Malowania Porcelany, z których do tej pory przywiozła dwa wyróżnienia.

Poznaj nasze wyroby z kolekcji

Szeroki asortyment produktów inspirowanych wzorem opolskim, wytwarzanych wyłącznie przez twórców z Opolszczyzny dostępny jest u Opolskich Dziouch.

 

Tekst o historii i ewolucji wzoru opolskiego opracowano na podstawie publikacji „Malowana porcelana opolska”, B. Jasiński, wydanej nakładem Związku Rolników Śląskich w Opolu.

 

 
 

 

do góry
@2016. Wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja: Maxsote 2016
Sklep internetowy Shoper.pl