Zapisz się do
Newslettera
Dowiedz się wcześniej niż inni o nowościach w naszym sklepie.
Bierz udział w promocjach tylko dla abonentów
Zyskaj 10zł rabatu na pierwsze zakupy*.
Nie pokazuj więcej
* Przy wartości zamówienia od 50zł na wyroby nieprzecenione. Szczegóły w Regulaminie
Kategorie blog
Witam na stronie toczeniewdrewnie.com.pl

Nazywam się Ryszard Donitza. Mam 66 lat, urodziłem się w Brożcu (woj. opolskie). Ukończyłem Liceum Ogólnokształcące w Głogówku, a następnie studia na kierunku mechanicznym w Opolu. Z zawodu jestem nauczycielem. Obecnie cieszę się już z zasłużonej emerytury. Od pierwszych wyborów do sejmiku, czyli od 1998 roku, jestem nieprzerwanie radnym Województwa Opolskiego, a w latach 1998-2010 także wiceprzewodniczącym Sejmiku Wojewódzkiego.

Toczyć zacząłem w latach 80-tych, kiedy na półkach sklepowych królował ocet. Wtedy jednak otworzyły się granice na Zachód. Wielu mieszkańców Śląska, moich znajomych, zaczęło odwiedzać swoich krewnych w Niemczech i potrzebowało prezentów. Wykonywałem przede wszystkim świeczniki trójramienne i kwietniki na wysokich nogach. Ponieważ szwagier był stolarzem, miałem dostęp do maszyn i wykonywałem sobie wiele rzeczy do domu ale też z nim kooperowałem, tocząc nogi do stołów, ław, szczeble do schodów. Wszystko z wolnej ręki.

Teraz postanowiłem zaoferować moje prace szerszej rzeszy zainteresowanych. Chętnie podzielę się także moim doświadczeniem z każdym, kto chciałby to bardzo stare i interesujące rzemiosło wykonywać.

Pracuję chętnie z drewnem, które mam pod ręką. Są to drewna owocowe, robinia, klon dąb, orzech, olcha, cis, kasztan, buk, lipa ale też eksperymentuję z innym drewnem, np. egzotycznym. Najchętniej wykonuję misy ale też wazony, biżuterię, świeczniki. Do wykończenia powierzchni używam tylko olejów i wosków, nieraz próbuję bejcować lub nadawać powierzchni kolory przez czernienie, dymienie itp.

     

 

Media


"Drewniane hobby", 22 października 2012

      


Opole, Kurier Opolski, 2 lutego 2013 (od min. 12' 20")

 

  
TVP Opole, Schlesien Journal, 17 grudnia 2013 (od min. 4' 37")

 


"Zawsze lubiłem majsterkować, szczególnie z drewnem", 16.04.2016

 

 
 
 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

do góry
@2016. Wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja: Maxsote 2016
Sklep internetowy Shoper.pl