Zapisz się do
Newslettera
Dowiedz się wcześniej niż inni o nowościach w naszym sklepie.
Bierz udział w promocjach tylko dla abonentów
Zyskaj 10zł rabatu na pierwsze zakupy*.
Nie pokazuj więcej
* Przy wartości zamówienia od 50zł na wyroby nieprzecenione. Szczegóły w Regulaminie
Kategorie blog
Witam na stronie toczeniewdrewnie.com.pl 2

Nazywam się Ryszard Donitza. Mam 66 lat, urodziłem się w Brożcu (woj. opolskie). Ukończyłem Liceum Ogólnokształcące w Głogówku, a następnie studia na kierunku mechanicznym w Opolu. Z zawodu jestem nauczycielem. Obecnie cieszę się już z zasłużonej emerytury. Od pierwszych wyborów do sejmiku, czyli od 1998 roku, jestem nieprzerwanie radnym Województwa Opolskiego, a w latach 1998-2010 także wiceprzewodniczącym Sejmiku Wojewódzkiego.

Toczyć zacząłem w latach 80-tych, kiedy na półkach sklepowych królował ocet. Wtedy jednak otworzyły się granice na Zachód. Wielu mieszkańców Śląska, moich znajomych, zaczęło odwiedzać swoich krewnych w Niemczech i potrzebowało prezentów. Wykonywałem przede wszystkim świeczniki trójramienne i kwietniki na wysokich nogach. Ponieważ szwagier był stolarzem, miałem dostęp do maszyn i wykonywałem sobie wiele rzeczy do domu ale też z nim kooperowałem, tocząc nogi do stołów, ław, szczeble do schodów. Wszystko z wolnej ręki.

Teraz postanowiłem zaoferować moje prace szerszej rzeszy zainteresowanych. Chętnie podzielę się także moim doświadczeniem z każdym, kto chciałby to bardzo stare i interesujące rzemiosło wykonywać.

Pracuję chętnie z drewnem, które mam pod ręką. Są to drewna owocowe, robinia, klon dąb, orzech, olcha, cis, kasztan, buk, lipa ale też eksperymentuję z innym drewnem, np. egzotycznym. Najchętniej wykonuję misy ale też wazony, biżuterię, świeczniki. Do wykończenia powierzchni używam tylko olejów i wosków, nieraz próbuję bejcować lub nadawać powierzchni kolory przez czernienie, dymienie itp.

     

 

Media


"Drewniane hobby", 22 października 2012

      


Opole, Kurier Opolski, 2 lutego 2013 (od min. 12' 20")

 

  
TVP Opole, Schlesien Journal, 17 grudnia 2013 (od min. 4' 37")

 


"Zawsze lubiłem majsterkować, szczególnie z drewnem", 16.04.2016

 

 
 
 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Komentarze do wpisu (2)

19 września 2015

Piękne przedmioty, które Pan wytwarza, sprowokowały mnie do tego, żeby coś ładnego na ten temat napisać, kilka ciepłych zdań. (Bo ja się tylko literkami param - korektą "Wochenblattu", "NTO", a także magazynu "Świat Kamienia". Dużo czytam, ale czasami też coś piszę. Tylko to umiem. Dlatego tak bardzo podziwiam pracę prawdziwą, rzemieślniczą, wytwórczą...). Doceniam i szanuję Pana pracę. To jest kapitalne, że polityk nie samą polityką żyje. Myśli o całym województwie, o organizacji, którą współkieruje - ale także zajmuje się takimi przyziemnymi, prostymi czynnościami, bo do takich należy przecież toczenie w drewnie. Ale prostą pracę można wykonywać po mistrzowsku i wtedy powstaje dzieło sztuki. Pana wyroby z drewna to w istocie dzieła sztuki! Wspaniały materiał plus ręce rzemieślnika-artysty - oto, czego potrzeba do robienia rzeczy najpiękniejszych na świecie. Bo drewno to najwspanialszy z materiałów. Naturalny. Boży! Tak jak prawdziwy kamień - marmur, granit, onyks i wiele innych. Czytam w "Świecie Kamienia" (to dwumiesięcznik, ogólnopolski, a wydawany jest w naszym Opolu!) o wyrobach z naturalnego kamienia - rzeźbach, architekturze, szlachetnym, wiecznotrwałym bruku i o nagrobkach dokumentujących człowiecze życie. I zachwycam się nimi nieustannie. Teraz - dzięki Panu - zachwycam się też przedmiotami z drewna. Artystyczne wyroby z pięknego materiału. DOBRA ROBOTA! GUT GEMACHT!

1 października 2015

Panie Ryszardzie.....napiszę tylko jedno słowo bo reszta jest zbędna! PRZEPIĘKNE!

do góry
@2016. Wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja: Maxsote 2016
Sklep internetowy Shoper.pl