Zapisz się do
Newslettera
Dowiedz się wcześniej niż inni o nowościach w naszym sklepie.
Bierz udział w promocjach tylko dla abonentów
Zyskaj 10zł rabatu na pierwsze zakupy*.
Nie pokazuj więcej
* Przy wartości zamówienia od 50zł na wyroby nieprzecenione. Szczegóły w Regulaminie
Kategorie blog
Pozyskiwanie drewna

Drewno jest materiałem, z którym spotykamy się na każdym kroku. Meble, podłogi, ściany, zabawki to elementy znajdujące się w każdym domu. Tokarz ma możliwość obróbki drewna, które w żaden sposób nie zainteresuje stolarza lub innego rzemieślnika pracującego w drewnie. Toczyć można surowiec, który stolarz odrzucił ze względu na „ dzikie usłojenie”, narośl, pęknięcia lub inne wady. Już w tartaku zachodzi segregacja i tam można się zaopatrzyć w interesujące odpady praktycznie za darmo. Zapalony tokarz wkłada tyle samo wysiłku w poszukiwanie ładnego drewna, co w samo toczenie.

Drewno można kupić w postaci desek, bali ale najkorzystniejsze jest w postaci całych pni, które można samemu przyciąć do pożądanych wymiarów. Ważne jest też zbudowanie wokół siebie kręgu osób, które mogą być pomocne w poszukiwaniu interesującego drewna. Można nawiązać kontakt z firmą usuwającą drzewa przy drogach, w sadach. Jest to tanie, a pozyskane w ten sposób drewno wartościowe. Nie trzeba od razu sięgać po drewno egzotyczne, a w przypadku początkujących jest to wręcz niewskazane. Drewno egzotyczne jest drogie, a przy tym nierzadko trudne w obróbce. Rodzime gatunki są równie interesujące. A co nadaje się do toczenia? Przede wszystkim powszechnie dostępne jest drewno owocowe: czereśnia, jabłoń, grusza, śliwa ale też jesion, buk, brzoza, klon, kasztan zwykły i jadalny, wiąz, robinia (akacja), morwa, dąb, platan, elementy topoli, cis, a nawet lipa. Do moich ulubionych należą drewna owocowe, cis, jesion, wiąz, klon, robinia, platan, morwa, dąb. Zapraszamy także do naszego działu "Drewno", w którym cyklicznie prezentujemy krótkie "monografie" wybranego drzewa oraz techniki przygotowania drewna do obróbki.

Nie zrażaj się drobnymi, czy nawet większymi niedoskonałościami kawałka drewna. Sęki, otwory, pęknięcia czy nawet grzyb, to w wielu przypadkach pożądane cechy sprawiające, że Twój przedmiot zyska to „coś”. Oczywiście, wszystko zależy od tego, co ma być finalnym efektem. Jeśli w planach jest elegancka misa, lepiej, aby powierzchnia była jednorodna. Wtedy uzyskujemy gotowy obiekt o jednolitym rysunku usłojenia.

 

Z drugiej strony, efekt może również przedstawiać się tak:

 

 

 
 
 
do góry
@2016. Wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja: Maxsote 2016
Sklep internetowy Shoper.pl