Zapisz się do
Newslettera
Dowiedz się wcześniej niż inni o nowościach w naszym sklepie.
Bierz udział w promocjach tylko dla abonentów
Zyskaj 10zł rabatu na pierwsze zakupy*.
Nie pokazuj więcej
* Przy wartości zamówienia od 50zł na wyroby nieprzecenione. Szczegóły w Regulaminie
Kategorie blog
Opolskie krajanki - przysmak kursanta

Każdy organizowany przez nas kurs toczenia w drewnie to nie tylko okazja do zdobycia teoretycznej i praktycznej wiedzy przydatnej przy samodzielnej już pracy z tokarką, lecz także możliwość skosztowania przysmaków opolskiej kuchni. Żelaznym punktem przerwy kawowej są opolskie krajanki. Dla wielu kursantów jest to pierwsze zetknięcie się z tym wypiekiem, który w 2010 r. został wpisany na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wraz ze spokrewnionym kołoczem śląskim, krajanki są ciągle jednym z najchętniej konsumowanych ciast na Górnym Śląsku.

Tradycyjna krajanka to drożdżowy, pulchny, kwadratowy (ok. 15 x 15 cm) wypiek. Ma brązowo-złoty kolor i występuje z jednym z trzech nadzieni: masą makową, serową lub jabłkową oraz z kruszonką i cukrem pudrem na wierzchu.

Dawniej śląski kołocz (w naszych okolicach zwany "kołołczem") był wypiekany na szczególne okazje, takie jak wesela, chrzty, komunie, dożynki. Do dziś, choć to już nieco zanikający zwyczaj, pielęgnuje się na Opolszczyźnie posyłanie kołocza na kilka dni przed weselem rodzinie, sąsiadom, przyjaciołom i zaproszonym weselnikom. Do pakunku dołącza się karteczkę z takim np. tekstem:

„Jak obyczaj każe stary,
według ojców naszych wiary,
kołaczem się z Wami dzielimy
i smacznego Wam życzymy”
 

Współcześnie kołocz i krajanki możemy kupić na co dzień. Z całą pewnością nie może ich zabraknąć na festynie, odpuście czy rodzinnej uroczystości. W 2007 r. z inicjatywy Związku Rolników Śląskich zawiązane zostało Konsorcjum Producentów Kołocza Śląskiego, którego rolą było ujednolicenie receptur. Napisany też został wniosek o ochronę kołocza jako produktu regionalnego. Te starania zakończyły się pomyślnie w 2011 r., kiedy to Unia Europejska przyznała kołoczowi, jako pierwszemu produktowi z Górnego Śląska, znak Chronionego Oznaczenia Geograficznego. Znakiem tym mogą być opatrzone wypieki produkowane w woj. opolskim i niektórych powiatach woj. śląskiego. Aby z kolei produkować i sprzedawać ciasta pod nazwą "kołocz śląski" należy posiadać specjalny certyfikat.

Skosztowanie pysznych krajanek jest więc jeszcze jednym dobrym powodem aby zapisać się na nasz kurs toczenia.

Wyroby przedstawione na zdjęciach

 

 
 

 

do góry
@2016. Wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja: Maxsote 2016
Sklep internetowy Shoper.pl