Zapisz się do
Newslettera
Dowiedz się wcześniej niż inni o nowościach w naszym sklepie.
Bierz udział w promocjach tylko dla abonentów
Zyskaj 10zł rabatu na pierwsze zakupy*.
Nie pokazuj więcej
* Przy wartości zamówienia od 50zł na wyroby nieprzecenione. Szczegóły w Regulaminie
Kategorie blog
Czereśnia

Kto z nas po jesiennej plusze i zimowych mrozach nie tęskni za pierwszymi cieplejszymi promykami słońca? A co nierzadko jest pierwszą oznaką, że wiosna już nadeszła? To kwitnące drzewa owocowe, szczególnie zaś wiśnia i czereśnia. Podczas gdy wiele krzewów i drzew jest jeszcze nagich, w kwietniu na łąkach, sadach, skrajach lasów czereśnia, niczym latarnia, świeci morzem białych kwiatów. Oczy trzeba jednak nacieszyć wtedy dosyć szybko, ponieważ kwitnienie trwa ok. tygodnia, czasem nawet krócej. A czy zastanawiałeś(łaś) się, ile kwiatów ma dorosłe, wolnostojące drzewo? Odpowiedź w Ciekawostkach.

Czereśnia (Prunus avium) jest gatunkiem drzew z rodziny różowatych. Rodzina ta występuje na wszystkich kontynentach i strefach klimatycznych, ma ogromne znaczenie gospodarcze. Należą do niej m.in. takie gatunki jak róża, jeżyna, brzoskwinia, śliwa, grusza, pigwa czy jabłoń.

Drzewa czereśni szybko wzrastają we wczesnym okresie, nawet do 70 cm rocznie i osiągają w dojrzałej formie ok. 20 metrów, czasem 30 (okazy leśne). Dożywają nawet 150 lat, choć bardziej typowy przedział to 80-100 lat. W pokroju przybiera kształt kulisty, konary grube, rozłożyste. Pień u podstawy osiąga 1 m średnicy, jest prosty, choć u okazów rosnących samotnie może się rozgałęziać. Kora młodego pnia i gałęzi jest gładka, błyszcząca, z charakterystycznymi poprzecznymi jakby nacięciami, będącymi tak naprawdę przetchlinkami. Z wiekiem może się łuszczyć i odchodzić od pnia, podobnie jak w przypadku brzozy. Liście blaszkowate, długości 7-15 cm, na 2-3 cm ogonkach, brzegi ząbkowane.

Jednak najbardziej charakterystyczną cechą tego drzewa są przecież owoce, słodkie, kuliste, mające 1-2 cm średnicy. Stanowi przysmak nie tylko dla ludzi lecz także dla wielu gatunków ptaków, stąd też nazwy jak wiśnia ptasia, Vogel-Kirsche (niem.), czy Bird cherry (ang.)

Drewno czereśni jest cenne, poszukiwane i bardzo dekoracyjne. To jeden z moich najbardziej ulubionych gatunków. Jest dość twarde, średnio gęste, świetnie nadaje się do obróbki. Stosowane jest w meblarstwie (meble w stylu biedermeiera wykonywano często właśnie z tego gatunku), do wyrobu oklein i instrumentów muzycznych.

 

   

 Na tokarce

  • Biel - żółtawobiały
  • Twardziel - żółta do czerwono-brązowej
  • Przygotowanie do obróbki - łatwo się suszy, może się paczyć
  • W trakcie obróbki - dobrze obrabialne na sucho i mokro; dobrze się szlifuje, można olejować, bejcować, woskować oraz dymić
  • Zastosowanie - do wyrobu mis, talerzy, świeczników, okleiny, mebli

 

 Właściwości fizyczne

 

 


Źródło: opracowanie własne na podstawie The Wood Database


Źródło: opracowanie własne na podstawie The Wood Database

 

 Nasza ocena 

Trudność obróbki (3/10)

dla początkujących dla eksperta

Walory estetyczne drewna (7/10)

niskie wysokie

Łatwość pozyskania (9/10)

powszechnie dostępne trudno dostępne

 

 Ciekawostki

  • na koronie starej, wolnostojącej czereśni może się znajdować ok. 800.000 – 1 mln kwiatów!
  • Hanami – to w Japonii ponad tysiącletni zwyczaj podziwiania kwitnących kwiatów wiśni japońskiej, blisko spokrewnionej z czereśnią.

 

 Efekt końcowy

 

 

 

 

 
 
 

Zapisz

Zapisz

do góry
@2016. Wszystkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja: Maxsote 2016
Sklep internetowy Shoper.pl